Relacja z II Turnieju Szachowego o Puchar Burmistrza Brodnicy – 09.02.2013 r.
Dodane przez prezes dnia 14. luty 2013 22:29

       W sobotę 09 lutego 2013 roku w stylowym Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy (ponoć nawet nawiedzanym, przez jego dawną mieszkankę) w Brodnicy odbył się fenomenalny turniej szachowy o Puchar Burmistrza Brodnicy – Jarosława Radacza. Na zawody te, zjechało 73 szachistów z różnych rejonów Polski (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Ostróda, Inowrocław, Olsztyn, Gdańsk, Toruń, Świecie i inne). Swój drobny udział w tych zawodach miało również Nakło nad Notecią w składzie dwuosobowym, chociaż o jednym nazwisku: Jarosława Wiśniewskiego wraz z synem Wiktorem, również Wiśniewskim.


Rozszerzona zawartość newsa

    W sobotę 09 lutego 2013 roku w stylowym Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy (ponoć nawet nawiedzanym, przez jego dawną mieszkankę) w Brodnicy odbył się fenomenalny turniej szachowy o Puchar Burmistrza Brodnicy – Jarosława Radacza. Na zawody te, zjechało 73 szachistów z różnych rejonów Polski (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Ostróda, Inowrocław, Olsztyn, Gdańsk, Toruń, Świecie i inne). Swój drobny udział w tych zawodach miało również Nakło nad Notecią w składzie dwuosobowym, chociaż o jednym nazwisku: Jarosława Wiśniewskiego wraz z synem Wiktorem, również Wiśniewskim.

       Udział w zawodach potwierdziło 73 szachistów z czołowych w regionie kujawsko-pomorskim klubów oraz kilku pomniejszych miejscowości. Podczas uroczystości otwarcia wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski, dopełniają swoich „obowiązków służbowych” wręczył panu Janowi Marchlewiczowi z Brodnicy Brązową Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego za zasługi na rzecz promocji i rozwoju szachów (państwo Marchlewicz dochowało się 8 dzieci, z których wszyscy grają w szachy, osiągając w tej dziedzinie liczne sukcesy).

     Pierwsze dwie rundy z rozgrywanych łącznie 9-ciu (tempem 15 minut na partie dla zawodnika), nie przyniosły szczególnych niespodzianek, gdyż przeważnie grali ci najwyżej sklasyfikowani rankingowo gracze z tymi mniej „obczaskanymi”. Schody, zaczęły się mniej więcej od rundy trzeciej, a to ze względu na system szwajcarski, jakim kojarzono rywali do kolejnych gier, tj. grali zawodnicy z podobnym dorobkiem punktowym. Tutaj doskonale radził sobie Jarosław Wiśniewski (ranking 1876), który w pierwszych 4 rundach nie znalazł pogromcy, pokonując jako jedyny tego dnia kandydata Marka Olszewskiego (ranking 2055). Niestety i Wiśniewskiemu zdarzył się słabszy moment w turnieju, tj. od przegranej z Jakubem Jóźwickim (ranking 2226) również posiadającego tytuł kandydata na mistrza. Później przyszła jeszcze porażka z Jackiem Kwiatkowskim z Inowrocławia (2000) i sen o podium zaczął się powoli rozmywać, jak reklamy o płynach do naczyń.

      Nowe siły przyszły od rundy 7-mej, gdzie nakielski taran znowu zaczął działać zgodnie z instrukcją obsługi, tj. skutecznie i bezwzględnie w ataku. Jego ofiarą padli silni rywale: Licznerski Adam z Nowego Miasta Lubawskiego (1800) oraz Piotr Doliński z Bydgoszczy (2000) i okolice podium ponownie zaczęły majaczy w oddali.  Ostatnia runda to ciekawy pojedynek z Przemysławem Szmidtem (2100), który zmierzał ku remisowi. Upływający jednak czas spowodował kilka błędów w wyniku czego jedyny senior z Nakła spadł na 9 miejsce w zawodach.

       Jeszcze gorzej wiodło się synowi kapitana NOK Nakło – Wiktorowi Wiśniewskiemu, który w pierwszych 3 rundach trafiał na wielokrotnie starszych i doświadczonych rywali, z którymi mimo walki przegrywał. Odrodzenie na krótko nastąpiło w 4 i w 6 rundzie, gdzie mikrus z Nakła (najmłodszy uczestnik turnieju) pokonał Iwonę Malinowską i Martynę Twarogowską z Brodnicy. Później przyszła charakterystyczna dla pięciolatka „głupawka” i „przemęczenie materiału”, skutkujące kolejnymi zerami. W ostatniej, dziewiątej rundzie, czternastokilogramowy szachista z Nakła trafił na Stefana Stefańskiego z Tereszowa, któremu urwał trzeci punkt w turnieju, dzięki czemu w klasyfikacji do lat 8, zajął 2 miejsce (za aktualnym jeszcze Mistrzem Województwa Przedszkolaków Mateuszem Marchlewiczem). Pomimo średniej zdobyczy punktowej, Wiktor mógł by zadowolony z wyjazdu do Brodnicy, gdzie oprócz nagrody za II miejsce w kategorii do lat 8, otrzymał jeszcze nagrodę (plecak) dla najmłodszego uczestnika zawodów, ufundowane przez brodnickiego radnego Zygmunta Rawskiego.  

      Dla mnie jako działacza szachowego już z pewnym „przebiegiem” zastanawiająca była popularność owego turniej, na który zgłosiło się około 100 szachistów, jednak dojechało 73. Po dużej części zapewne to zasługa Kamila Marchlewicza – głównego organizatora tej imprezy, który wkomponował w ten turniej wspaniałą atmosferę, przyprawił to przepyszną oprawą (różnorodne ciastka ufundowane przez lokalną piekarnię państwa Maryli i Andrzeja Lewandowskich), a także udekorował to wielkimi pucharami i ciekawymi nagrodami rzeczowymi. Co ciekawe, na zawodach nie pobierano wpisowego, jak również nie było nagród pieniężnych, a pomimo tego grono przybyłych szachistów było bardzo liczne. To wszystko pokazuje, że w Brodnicy jest klimat na szachy… tylko nie ma komu, tego dalej poprowadzić (główny organizator musiał ponownie wracać do pracy w Irlandii). Cóż takie czasy. Kiedyś naród był w Polsce, a Rząd na uchodźstwie, a obecnie – wręcz odwrotnie.

       Na koniec dodam, że w dniu 17 marca 2013 roku będę organizatorem drugiego turnieju szachowego z cyklu „Szachy – przewodnikiem po nakielskich restauracjach”. Tym razem będziemy się chwalić przybyłym do Nakła nad Notecią szachistom z naszej kolejnej po „ArtCafe”, pięknej restauracji, jaką jest „Hotel-Restauracja EKSPRESJA” na nakielskim rynku. Turniej ten, będzie jednocześnie II Memoriałem Janusza Woźniaka, wieloletniego nakielskiego szachisty, zmarłego w marcu 2011 roku, bez którego nasz (jego kolegów z drużyny NOK Nakło) warsztat szachowy nie byłby tak urozmaicony. Już teraz zapraszam wszystkich chętnych, bez względu na posiadaną wiedzę z zakresu tej najstarszej gry strategicznej. Komunikat organizacyjny niebawem.

 

Klasyfikacja końcowa pierwszych 10 zawodników II Turnieju Szachowego o Puchar Burmistrza Brodnicy.

 

 1. Marek Kubicki (ranking 2163) – KSz Gambit Świecie – 7,5 pkt. / 9.
 2. Jakub Juźwicki (2226) – SSz Pocztowiec Bydgoszcz – 7,5
 3. Marek Olszewski (2055) – BKS Chemik Bydgoszcz – 7,5
 4. Przemysław Szmidt (2100) – KSz Gambit Świecie – 7
 5. Waldemar Starzyński (1844) – BKS Chemik Bydgoszcz – 7
 6. Szymon Wiśniewski (1731) – UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz – 6,5
 7. Jacek Kwiatkowski (2000) – ITS Kopernik Inowrocław – 6
 8. Artur Marchlewicz (1800) – Brodnica – 6
 9. Jarosław Wiśniewski (1876) – NOK Nakło – 6
 10. Adam Wiśniewski (1970) – UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz - 6

 

Klasyfikacja w kategorii do lat 8 - II Turnieju Szachowego o Puchar Burmistrza Brodnicy.

 

 1. Mateusz Marchlewicz (ranking 1400) – Brodnica – 3,5 pkt. / 9.
 2. Wiktor Wiśniewski (1400) – NOK Nakło – 3
 3. Kacper Malinowski (1200) – Brodnica – 3.