Porażka na zakończenie rundy zasadniczej szachistów NOK I Nakło.
Dodane przez prezes dnia 10. marzec 2013 23:27

W dniu 10 marca 2013 roku szachiści NOK I Nakło podejmowali drużynę CK Łubianka. Mecz odbył się w ramach 9 rundy Drużynowych Mistrzostw Regionu IV ligi szachowej, która kończyła sezon zasadniczy. Niestety, występująca po raz kolejny w trzyosobowym składzie ekipa NOK I Nakło nie zdołała wywalczyć zwycięstwa, ponosząc porażkę w stosunku 1,5 do 3,5 i zmagania w swojej grupie ukończyła na 4 miejscu, ale po kolei.  


Rozszerzona zawartość newsa

W dniu 10 marca 2013 roku szachiści NOK I Nakło podejmowali drużynę CK Łubianka. Mecz odbył się w ramach 9 rundy Drużynowych Mistrzostw Regionu IV ligi szachowej, która kończyła sezon zasadniczy. Niestety, występująca po raz kolejny w trzyosobowym składzie ekipa NOK I Nakło nie zdołała wywalczyć zwycięstwa, ponosząc porażkę w stosunku 1,5 do 3,5 i zmagania w swojej grupie ukończyła na 4 miejscu, ale po kolei. 

Jeżeli państwo śledzą moje relacje z meczy ligowych, to z łatwością odgadną kto w meczu z Łubianką nie wystąpił. Zagrali natomiast nieodzowni trzej muszkieterowie, którzy pomimo serca do gry, nie zdołali wywalczyć ligowego zwycięstwa (Janik, Wiśniewski, Michalak).

W swojej partii niezawodny tym razem był Tomasz Janik, który bardzo szybko i pewnie rozprawił się ze swoim rywalem. Słabszy dzień miał za to kapitan Nakielan - Jarosław Wiśniewski, który męczył się z niżej notowanym rywalem i tylko dzięki lepszej grze w końcówce partii zdołał uratować remis oraz miano niepokonanego w rozgrywkach ligowych sezonu 2012/2013.

Pojedynkiem niewykorzystanych szans można za to nazwać partię Krzysztofa Michalaka z Grzegorzem Rabedą. Początek tej batalii był w miarę wyrównany i gdyby Krzysztof lepiej wykorzystał powstałą sytuację na szachownicy (słabo rozwinięte figury rywala, wolna linia w środku szachownicy) to wynik tej partii mógłby być odwrotny do faktycznie uzyskanego. Niestety i im dalej w las tym nakielski gracz oddawał inicjatywę i pionki przeciwnikowi, przez co musiał poddać grę. Tym samym, dzięki walkowerom oddanym przez gospodarzy na szachownicy nr 4 i 5, przyjezdni wrócili do siebie z tarczą, na której wyryto 1,5 – 3,5.

Czwarte miejsce w grupie A, które Nakielnie zajęli wstydu nie przynosi, jednak powodem do chluby również nie jest, zważywszy na posiadany potencjał zespołu. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka, spośród których w pierwszej kolejności wymienić należy brak punktującego gracza na czwartej szachownicy. Wzmocnieniem takim miał okazać się Tomasz Radziejewski, ale jak było, to „fani” naszej drużyny widzieli. Ten chybiony transfer staraliśmy się uzupełnić odkurzaniem wychowanków klubowych takich jak chociażby Grzegorz Rydzyński w roli rezerwowego, jednak i ten miał zapał do gry równy pracom rządzących nad ustawą o stosunkach partnerskich. Szkoda, gdyż bardzo udany sezon ligowy mięli Tomasz Janik i Jarosław Wiśniewski, lepiej i skuteczniej grał Krzysiek Michalak, ale przez brak zaangażowania pozostałych osób, dobrego wyniku nie udało się osiągnąć.

Światełkiem w tunelu są młodzi wychowankowie nakielskiej sekcji szachowej, których coraz więcej przychodzi na zajęcia prowadzone w czwartki w Nakielskim Ośrodku Kultury. Kto wie, może za 2-3 lata będziemy mieli pociechę z tych młodych graczy.

Na koniec chciałbym serdecznie zaprosić zainteresowane osoby na II Turniej Szachowy z cyklu „Szachy – przewodnikiem po nakielskich restauracjach”, który odbędzie sięktóry odbędzie się w dniu 17 marca 2013 roku od godziny 10.00 w Restauracji EKSPRESJA przy ul. Rynek 2 w Nakle nad Notecią. Zawody te poświęcone będą również uczczeniu pamięci zmarłego przed dwoma laty nakielskiemu szachiście Januszowi Woźniakowi, który przez wiele lat reprezentował nakielski klub szachowy.

 

NOK I Nakło – CK Łubianka: 1,5 – 3,5

 

  1. Tomasz Janik (ranking 2049) – Grzegorz Dwojacki (1600): 1 - 0
  2. Jarosław Wiśniewski (1876) – Wojciech Piórkowski (1600): 0,5 – 0,5
  3. Krzysztof Michalak (1600) – Grzegorz Rabeda (1800): 0 – 1
  4. Tomasz Radziejewski (1826) – Kajetan Noworacki (1800): - - + (walkower)
  5. Weronika Wiśniewska (1100) – Magda Dwojacka (1400): - - + (walkower).